Szereg technik uwalniających blokady na poziomie powięzi powierzchownej, głębokiej i mięśniowej. W wyniku czego dochodzi do poprawy ruchomości, przepływów, przewodnictwa w wielu tkankach i układach.
Powięź to błona, która otacza mięśnie, narządy, a nawet nerwy. Można ją porównać do rusztowania dla organizmu człowieka. Przeciążenia, urazy, stres, wady postawy ciała i wiele innych czynników mogą spowodować zaburzenia w obrębie tej struktury, podobnie, jak ma to miejsce w mięśniach. Aby usunąć takie blokady fizjoterapeuci korzystają z terapii mięśniowo-powięziowej.
Terapia mięśniowo-powięziowa to metoda leczenia bólu i ograniczeń ruchomości mięśni i powięzi. Polega na wykorzystaniu technik takich jak np. masaż mięśniowo-powięziowy. Obejmować on może nie tylko bolesne miejsce, ale także odległe obszary ciała. Opiera się to na koncepcji taśm mięśniowo-powięziowych, które łączą poszczególne, czasem nawet dalekie miejsca organizmu między sobą.
Dzięki indywidualnemu podejściu do dolegliwości pacjenta i spojrzeniu całościowo na jego organizm terapeuta rozluźnia cały obszar, w którym występują blokady mięśniowo-powięziowe.
Podczas sesji terapii mięśniowo-powięziowej fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad, a następnie badanie. Ma ono na celu odnalezienie blokad w mięśniach i w powięzi. W czasie badania specjalista może znaleźć w miejsca, w których tkanki słabiej się przesuwają lub odkryć punktowe zwiększenia napięcia.
W czasie właściwej terapii mięśniowo-powięziowej pacjent przyjmuje pozycję wskazaną przez terapeutę. Specjalista ręcznie rozluźnia okolice, w których są spięcia mięśni i powięzi. Czynności te mogą w pierwszej chwili skojarzyć się pacjentowi z masażem, gdyż fizjoterapeuta przemieszcza palce po tkankach miękkich, stosuje uciski, rolowania i inne techniki. Dlatego na ten rodzaj terapii pacjenci mówią często „masaż powięziowy”. Oprócz skojarzenia z masażem część technik wykonuje się także z pomocą specjalnych narządzi, takich jak np. akumaty i akuwęże, rollery, i piłeczki – czyli akcesoria, które mogą uzupełniać techniki wykonywane przez ręce terapeuty. Pacjent może zostać poproszony także o wykonanie określonego ruchu w czasie rozluźniania danej okolicy.
Zakres działania terapii powięziowej obejmuje:
W terapii mięśniowo-powięziowej dąży się do: