Zestaw technik - manipulacje, mobilizacje uwalniających zablokowany staw i tkanki wokół. W efekcie pacjent odczuwa rozluźnienie i zmniejszenie bólu.
Wskazania do terapii manualnej to m.in.:
Terapia manualna to szereg metod stosowanych w celu przywrócenia prawidłowej ruchomości stawów i tkanek miękkich. W jej skład wchodzą techniki wykonywane przez fizjoterapeutę ręcznie lub z pomocą specjalnych narzędzi do rozluźniania tkanek.
Terapia manualna obejmuje metody, które umożliwiają:
Techniki terapii manualnej w wielu przypadkach pozwalają na usunięcie przyczyny dolegliwości bólowych i sztywności w obrębie układu ruchu.
Przeprowadzając zabieg terapii manualnej, fizjoterapeuta rozpoczyna od wywiadu i badania pacjenta. Następnie dobiera techniki odpowiednie do zdiagnozowanych przyczyn dolegliwości. Pacjent jest proszony o przyjęcie pozycji, która może być różna w zależności od okolicy zabiegu (najczęściej jest to pozycja leżąca lub siedząca).
W niektórych metodach terapii manualnej pacjent może zauważyć pewne podobieństwo do masażu. Są te techniki rozluźniania tkanek miękkich. Chociaż nie są one typowym masażem, odczuwane jest przesuwanie rąk terapeuty po określonym obszarze lub uciski tkanek.
Do terapii manualnej należą też techniki, w których fizjoterapeuta przykłada ręce w ściśle określone miejsca wokół stawu lub kręgosłupa i wykonuje nacisk lub ruch, za pomocą którego usuwa zablokowania stawowe. Czasami pacjent może zostać poproszony o wykonanie określonego ruchu w czasie, gdy terapeuta dociska wybrane miejsce.
Zazwyczaj zaraz po wykonaniu takiej procedury pacjent odczuwa ulgę i wyraźną poprawę ruchomości. Ilość sesji terapii manualnej ustalana jest indywidualnie dla każdego pacjenta, na podstawie przeprowadzonego badania i obserwacji efektów.
Wybierając się na zabieg terapii manualnej, należy przygotować wszystkie dotychczas zgromadzone wyniki badań. Warto założyć taki ubiór, który pozwoli na łatwe odsłonięcie bolesnej okolicy.