Kłuć, czy nie kłuć? – Oto jest pytanie!

Suche igłowanie to metoda, która cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pacjentów i fizjoterapeutów. Warto zapoznać się z możliwościami tej techniki. Wiedza na temat zasad i efektów jej stosowania pozwoli czerpać najwięcej korzyści w pracy z igłami w swoim gabinecie.

Dry needling – możliwości wykorzystania

Metoda igłoterapii jest przydatna w wielu problemach bólowych i przeciążeniowych. Dobre efekty za jej pomocą można uzyskać u pacjentów:

  • z bólami mięśniowymi
  • z bólami spowodowanymi punktami spustowymi
  • ze wzmożonym napięciem tkanek miękkich
  • z bólem przeniesionym lub promieniującym
  • z przewlekłymi lub ostrymi dolegliwościami kręgosłupa i stawów obwodowych
  • z bólem głowy
  • potrzebujących terapii blizny.

Wymienione możliwości zastosowania metody, jak również wiele innych wskazań pokazują, że jest ona bardzo użyteczna w codziennej praktyce. Często jednak fizjoterapeuci zastanawiają się, czy mogą przerywać ciągłość skóry. Warto zapoznać się z danymi dotyczącymi takich form terapii, aby móc komfortowo korzystać z nich w swoim gabinecie.

Sucha igłoterapia u fizjoterapeuty

Przerwanie ciągłości skóry w przeszłości kojarzone było z zawodem lekarza. Kiedyś właśnie przez tych specjalistów była wykonywana akupunktura. Aktualnie, z pozytywnego działania na punkty akupunkturowe czy też punkty spustowe poprzez zastosowanie igieł korzystają często fizjoterapeuci. Jak zwykle ustawodawstwo nie nadąża za praktyką gabinetową i ten zabieg leczniczy nie ma w polskim ustawodawstwie swojej definicji. W tej sytuacji można kierować się dostępnymi artykułami, które mówią o bezpieczeństwie oraz działaniu dla dobra pacjenta. Jeden z nich to art. 16 ust. 1 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń (z 5.12.2008 r.). Mówi on o wdrożeniu zabezpieczeń, naruszając ciągłość tkanek przez “osoby inne, niż te, które udzielają świadczeń zdrowotnych”. Terapeuta musi więc pamiętać o tym, aby zachować sterylność i wiedzieć jak to zrobić. Warto przygotować sobie także druk do wypełnienia przez pacjenta, w którym wyrazi on pisemną zgodę na zabieg, podobnie jak ma to miejsce w przypadku innych tego typu procedur leczniczych.

Trigger points i suche igłowanie – praktyczne zastosowanie

W technice suchego igłowania bardzo duże znaczenie mają punkty spustowe, miejsca wzmożonego napięcia tkanek, tzw. trigger points. Zastosowanie w ich obrębie igłoterapii pozwoli zmniejszyć dolegliwości występujące u pacjenta. Może to dać nawet natychmiastową ulgę, ze względu na szybkie rozluźnienie bolesnej okolicy. To sprawia, że metoda ta świetnie sprawdzi się np. u pacjentów pracujących przed komputerem. Te osoby mają zwykle mocne spięcia w okolicy karku, co skutkuje różnymi objawami. Najczęściej są to bóle głowy lub drętwienia w obrębie kończyn. Zaskoczeniem w suchym igłowaniu bywa fakt, że pozwala na szybkie ustąpienie dolegliwości imitujących np. migrenę lub cieśń nadgarstka, a pochodzących ze wzmożonego napięcia tkanek.

suchej igłoterapii skorzystają fizjoterapeuci lub masażyści pracujący z osobami bólowymi i przeciążeniowymi. Sprawdzi się ona także w rehabilitacji ortopedycznej i  sportowej. Jej ciekawa forma wzbogaci ofertę gabinetową i da możliwość pomocy wielu pacjentom szukającym szybkich efektów terapeutycznych.