Post

Jaki kurs warto zrobić zaraz po studiach, aby skutecznie pomagać w gabinecie i rozwiązywać problemy i dysfunkcje pacjentów?

Na początku swojej pracy zawodowej każdy fizjoterapeuta zastanawia się, od jakich kursów zacząć.  Pojawia się wtedy pytanie: Jakie umiejętności pomogą przy najczęściej zgłaszanych przez pacjentów dolegliwościach? Szukając odpowiedzi, warto wziąć pod uwagę techniki, które będą uniwersalne i pozwolą dobrze radzić sobie w codziennej pracy gabinetowej.

Dysfunkcje najczęściej zgłaszane fizjoterapeutom ‒ jakie metody pomogą?

Przygotowując się do przyjmowania pacjentów w gabinecie, korzystnie będzie zastanowić się, z jakimi problemami trzeba mierzyć się w czasie terapii najczęściej. Jest to widoczne już podczas praktyk zawodowych, gdyż część dolegliwości występuje u dużej grupy osób, w każdej placówce medycznej.

  • Wśród problemów, z którymi pacjenci trafiają do gabinetów, wielokrotnie powtarzają się bóle kręgosłupa. Dotyczą one wszystkich jego odcinków i wiążą się często z nadmiernym napięciem tkanek przykręgosłupowych. W takich sytuacjach potrzebne jest dokładne rozluźnienie mięśni, które można uzyskać, stosując np. masaż tkanek głębokich (MTG), znany również pod angielską nazwą deep tissue massage. Jest to szereg technik, które bardzo dobrze sprawdzą się nawet u początkujących fizjoterapeutów. Metoda ta utrwali wiedzę z anatomii palpacyjnej, a także wprowadzi w świat diagnostyki i terapii.
  • Kolejnymi z często spotykanych dysfunkcji są łokieć tenisisty i golfisty, a także bóle barku i okolic łopatki. Aby skutecznie pracować na głębokich tkankach w obrębie całej kończyny górnej, warto zgłębić temat MTG i poznać właściwe techniki. Pozwoli on szybko przynieść ulgę w bólu i sprawić, że pacjent z większym komfortem zacznie wykonywać czynności dnia codziennego.
  • Do popularnych dolegliwości należą także dysfunkcje przeponowe, które doskwierają pacjentom po zabiegach operacyjnych oraz po urazach. Pierwszym krokiem, który można wykonać w kierunku odzyskania prawidłowej pracy tych partii może być masaż tkanek głębokich. Takie działania pozwolą nie tylko zmniejszyć objawy bólowe, ale też poprawią sposób oddychania.
Masaż tkanek głębokich na początku drogi zawodowej fizjoterapeuty

Oddziaływanie manualne na głębiej położone tkanki miękkie będzie dobrym wyborem, zaczynając pracę w gabinecie. Techniki te są tak uniwersalne, że sprawdzają się w wielu przypadkach. Dzięki temu nawet początkujący fizjoterapeuta może skutecznie pomóc wielu pacjentom w ich najczęstszych problemach. Warto więc skorzystać z możliwości, jakie daje kurs Masaż tkanek głębokich techniki podstawowe i zaawansowane. Pozwoli to poczuć się pewniej na początku swojej pracy. Ukończenie szkolenia wyposaży w umiejętności, które przyniosą ulgę już pierwszym pacjentom zjawiającym się w gabinecie.

Wróć