Post

Jak można wykorzystać bańki w fizjoterapii?

Bańki znane są ze swojego działania w leczeniu infekcji dróg oddechowych, lecz coraz częściej wykorzystywane są także w fizjoterapii. Zarówno bańki ogniowe, jak i bezogniowe, a także gumowe bańki chińskie są wparciem w czasie rehabilitacji. W dalszej części artykułu przedstawiamy możliwości zastosowania baniek u pacjentów trafiających do gabinetów fizjoterapeutycznych.

Leczenie bańkami w fizjoterapii ortopedycznej

W gabinecie fizjoterapeutycznym bańki okazują się bardzo przydatne w leczeniu pacjentów ortopedycznych. Terapia bańkami ma zastosowanie w przypadku osób z rozpoznaniem m.in.:

 • łokcia tenisisty
 • bólu kręgosłupa
 • zmian charakteryzujących bawoli kark
 • kolana biegacza
 • dysfunkcji mięśni i ścięgien
 • entezopatii
 • restrykcji mięśniowo-powięziowych.

Techniki leczenia bańkami pomogą też wspierać terapię podstawową, wykorzystującą rehabilitacyjne metody specjalne. Wykonywanie bańką dekompresji w różnych wariantach oraz kompresji z mobilizacją pomoże opracować tkanki miękkie, przynosząc ulgę w wielu przewlekłych dolegliwościach ortopedycznych. Dzięki tworzonemu przez bańkę podciśnieniu rozluźniają się mięśnie, które wcześniej były zbyt napięte. Dotyczy to także restrykcji powięziowych i zrostów międzymięśniowych. Uwalnianie bruzd między mięśniami i adhezji powięziowych pozwala zmniejszyć dolegliwości bólowe i korzystnie wpływa na przesuwalność tkanek. Terapia bańkami może dzięki temu poprawić ich mobilności. Bańkę stosuje się także jako wspomaganie rehabilitacji pourazowej oraz w leczeniu blizn - nie tylko tych po zabiegach ortopedycznych i artroskopowych, ale też blizn pourazowych i spowodowanych różnymi zabiegami chirurgicznymi.

Masaż bańkami w sporcie

Bańka jest przydatna także w fizjoterapii sportowej. Masaże bańką zaleca się u osób:

 • po dużych obciążeniach treningowych
 • z zakwasami po wysiłku
 • zmęczonych treningami
 • przygotowujących się do zwiększonego wysiłku.

Terapia bańką wśród metod oddziaływania na tkanki miękkie wyróżnia się wykorzystaniem zjawiska próżni. W czasie masowania wybranych okolic bańkę przemieszcza się, zasysając tkanki wymagające opracowania. Rozszerzenie naczyń masowanej bańką okolicy poprawia jej odżywienie i dotlenienie. Dzięki temu tkanki szybciej i skuteczniej się regenerują. Terapia bańkami wpływa też na sprawniejszy proces usuwania zbędnych i szkodliwych produktów przemiany materii (w tym kwasu mlekowego). Terapię bańkami można traktować także jako przygotowanie układu ruchu do wysiłku, co wpływa na mniejsze ryzyko kontuzji (łącznie z rozgrzewką). Z kolei masaż bańką wykonany po treningu usprawnia procesy regeneracyjne i przyspiesza zdolność do ponownego podjęcia aktywności.

Drenaż limfatyczny bańką chińską

Ciekawym wykorzystaniem baniek w wersji gumowej (gumowych baniek chińskich) jest masaż limfatyczny. Z wykorzystaniem bańki można poprawić obieg płynów i zapobiegać zastojom limfy. Drenaż limfatyczny bańką chińską jest także przydatny u osób w trakcie odchudzania. Bardzo dobrze wspiera terapię nadwagi i otyłości, co wykorzystują w swojej pracy nie tylko fizjoterapeuci, ale też kosmetolodzy.

Bańki w leczeniu infekcji

Bańki to aktualnie już nie tylko sposób na leczenie kaszlu i zapaleń oskrzeli. Obecnie fizjoterapeuta po specjalistycznym szkoleniu może wykorzystywać bańki m.in. w kuracji przewlekłych stanów zapalnych zatok. Ponadto terapia bańkami pobudza do pracy układ odpornościowy, co jest przydatne przy nawracających przeziębieniach.

Bańki w fizjoterapii – wielofunkcyjna pomoc w pracy z pacjentem

Bańki w gabinecie fizjoterapeuty to narzędzie do pracy z pacjentami przeciążeniowymi, ortopedycznymi i ze sportowcami. Terapia bańkami przydatna może okazać się również w leczeniu częstych dolegliwości, takich jak skłonność do przeziębień, zapalenia zatok i migreny. Warto korzystać z baniek w fizjoterapii, gdyż są narzędziem pozwalającym na rozluźnienie napięć mięśniowych i odzyskanie prawidłowej przesuwalności tkanek. Zestaw baniek będzie więc dobrym wyposażeniem gabinetu fizjoterapeuty i pomocą w codziennej pracy.

Wróć