Chiropraktyka czy terapia manualna – różnice, podobieństwa, zastosowanie

Terapia manualna oraz chiropraktyka to dziedziny, które mimo wielu podobieństw mają także odmienne aspekty. Obie cechuje wysoki profil bezpieczeństwa, co sprawia, że warto korzystać z każdej z nich w pracy z pacjentami.

Chiropraktyka czy terapia manualna?

Podobieństwa:

  • Kierunki te wywodzą się z jednej gałęzi lecznictwa, oba wymagają ukończenia specjalistycznych kursów i uzyskania certyfikatów.
  • Problemy pacjenta rozpatrywane są holistycznie, biorąc pod uwagę funkcjonowanie całego organizmu.
  • Pracę z pacjentem rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu, a kończy zaleceniami dotyczącymi sposobów wsparcia leczenia.

Różnice:

  • Nurty te różnią się częścią stosowanych technik. Chiropraktyka duży nacisk kładzie na ustawienie poszczególnych segmentów ruchowych względem siebie. Dotyczy to zwłaszcza kręgosłupa, w którym zablokowania i inne nieprawidłowości w ujęciu chiropraktycznym są odpowiedzialne za szereg objawów występujących w różnych obszarach zdrowotnych. Jest to spowodowane blokadą prawidłowego przepływu impulsów nerwowych. Ma to miejsce także w jednostce zwanej upslip, związanej z niesymetrycznym ustawieniem talerzy biodrowych. Może to powodować bóle biodra, odcinka lędźwiowego kręgosłupa i funkcjonalne skrócenie kończyny dolnej.
  • Aby zmniejszyć związane z tym dolegliwości, chiropraktyk dąży do przywrócenia prawidłowej relacji między wszystkimi elementami układu ruchu. Dzięki temu uzyskuje się uwolnienie uciśniętych struktur nerwowych. Najczęściej wykorzystuje się w tym celu techniki mobilizacji i manipulacji stawowych, a w czasie sesji bywa słyszalny charakterystyczny „trzask” (kliknięcie), będący rozprężeniem torebki stawowej.
Zastosowanie metod manualnych

Zarówno terapia manualna, jak i chiropraktyka przynoszą dobre efekty w leczeniu  dolegliwości bólowych układu ruchu, blokad stawów oraz objawów ucisku nerwów obwodowych. Metody te sprawdzają się także u osób z migreną, wadami postawy oraz zwyrodnieniami stawów i w wielu innych dolegliwościach. Chiropraktyka często stosowana jest także u pacjentów, u których inne metody leczenia nie przyniosły zadowalającego efektu. Dlatego w swojej pracy gabinetowej, poza klasyczną terapią manualną warto wykorzystać również zalety technik chiropraktycznych.