Post

Blizna - problem nie tylko estetyczny

Blizna, czyli strukturalnie zmieniona tkanka,stanowi konsekwencję uszkodzenia skóry oraz tkanek głębiej położonych, w efekcie traumatycznego zdarzenia, bądź zabiegu chirurgicznego.

To, z jakiego rodzaju blizną mamy  do czynienia, zależy od stopnia uszkodzenia skóry oraz przebiegu procesu gojenia. Wpływ na wielkość i rodzaj blizny ma również okolica, w której uszkodzenie powstało. Rejony, takie jak klatka piersiowa, dekolt czy okolice uszu, zdecydowanie predysponują do powstawania blizn wypukłych.

Blizna charakteryzuje się tym, że nie ma prawidłowej funkcji, jaką pełni tkanka w danym miejscu Tworzenie i formowanie się ostatecznego kształtu i formy blizny trwa zazwyczaj długo, od kilku do kilkunastu miesięcy. Na proces gojenia się rany i tworzenia się blizny wpływ mają oczywiście predyspozycje genetyczne, tryb życia.

Jeszcze do niedawna blizna była postrzegana jedynie jako problem natury estetycznej czy kosmetycznej. Dziś dzięki badaniom naukowym wiemy, że aktywne blizny stanowią nierozerwalny związek z zaburzeniami w obrębie narządu ruchu.

Wszystkich, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę w tematyce  blizny oraz zgłębić techniki pracy z nią, serdecznie zapraszamy na kurs "Zintegrowane techniki pracy z blizną"

Wróć