Post

Blizna aktywna - maskujące objawy i metody leczenia

Blizna, która generuje objawy bólowe i neurologiczne jest określana jako blizna aktywna. Odczucia przez nią wywoływane pochodzą m.in. z ucisku nocyceptorów i innych zakończeń nerwowych przez tkankę bliznowatą, a także z towarzyszących restrykcji mięśniowo-powięziowych. To sprawia, że pacjent może odczuwać mrowienia, drętwienia oraz ból umiejscowiony nawet w odległych okolicach, co często skłania go do wizyt u lekarzy różnych specjalizacji. Po wykluczeniu innych chorób wielokrotnie okazuje się, że dopiero terapia blizny pozwoliła na wyeliminowanie dolegliwości.

Specyfika blizn aktywnych

Przypadek kliniczny: kobieta, 36 lat, zgłaszająca bóle kręgosłupa piersiowo-lędźwiowego. Po diagnostyce neurologicznej, kardiologicznej i urologicznej, wykluczono inne choroby. Blizna po usunięciu prawej nerki.

W badaniu manualnym wyczuwalne wyraźne zgrubienie w miejscu blizny i zaburzenia jej przesuwalności. W postawie ciała widoczne pochylenie tułowia w prawo.  Po opracowaniu manualnym blizny i rozluźnieniu restrykcji mięśniowo-powięziowych powiązanego obszaru, przy wspomaganiu kinesiotapingiem szybko udało się wyeliminować dolegliwości i poprawić postawę ciała.

Przykład ten pokazuje, jak maskuje się blizna aktywna, która imituje inne choroby i może być też przyczyną ograniczenia ruchomości stawowej. Dzieje się tak przez działanie układu nerwowego i powięzi. Właśnie z tego powodu prof. Lewit nazywał blizny aktywne kameleonami, które potrafią udawać inne choroby.

Praca z blizną

Chcąc zmniejszyć dolegliwości wywoływane przez bliznę, stosuje się techniki redukujące ucisk na struktury nerwowe. Terapia w gabinecie obejmuje procedury manualne i techniki powięziowe. Całość pracy uzupełnia kinesiotaping, igłoterapia, miodoterapia i wiele innych narzędzi. Bardzo dobre efekty przynosi także działanie baniek chińskich, flossingu oraz akuwałków. Specjalista sprawnie posługujący się technikami pracy z blizną aktywną będzie mógł pomóc szerokiej grupie pacjentów, takich jak kobiety po cesarskim cięciu, a także osoby po operacjach ortopedycznych, onkologicznych i chirurgicznych.

 

Wróć